- Hem
- Bilförsäljning
- Verkstad
- Anläggningar
- Äga bil
- Bilkompaniet
- Kontakt och öppettider
Information direkt från Transportstyrelsen och tillverkaren.
| Varumärke | Land Rover |
| Modell | Range Rover Sport |
| Version | Range Rover Sport SV |
| Modellår | 2024 |
| Tillverkningsår | 2023 |
| Mätarställning | 4100 |
| Växellåda | Automat |
| Färg | Brun |
| Registreringsnummer | MNB864 |
| Bränslegrupp | Bensin |
| Kaross | SUV |
| Segment | Stor SUV |
| Skatt | 3924 kr/år |
| Malus | 25246 kr/år |
| Farthållare | Ja |
| Fjärrstyrd start | Nej |
| Förvärmare | Nej |
| Keyless Entry | Ja |
| Start & Stopp | Ja |
| Bagage uttag | Nej |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth: Audio | Ja |
| Bluetooth: Telefon | Ja |
| Centerskärm | Ja |
| Centerskärm: Touchscreen | Ja |
| Färddator | Ja |
| Head-up Display (HUD) | Nej |
| Mobilt nätverk: WiFi Hotspot | Nej |
| Totalt antal högtalare | N/A |
| USB | Ja |
| Antal säten totalt | 5 |
| Elstol, förare | Ja |
| Elstol, passagerare | Ja |
| Klädsel | N/A |
| Säten: Massage | Ja |
| Ventilerade säten | Ja |
| Material | Läder |
| Uppvärmd ratt | Ja |
| Interiörmaterial | Läder, Kolfiber |
| Växelspaksmaterial | N/A |
| Bagage, bak: Djup | 970 mm |
| Bagage, bak: Volym | 647 l |
| Lacktyp | Matt |
| Halvljus | LED |
| Helljus | LED |
| Helljusassistans | Nej |
| Infällbara speglar | Elektriskt |
| Takreling | Nej |
| Tonade rutor | Ja |
| Fönsterhissar | N/A |
| Anti-låsbromsar (ABS) | Ja |
| Antispinnsystem (TCS) | Ja |
| Automatiskt nödbromssystem (AEB) | Ja |
| Bromsassistans (BA) | Ja |
| Barnpassagerare (Euro NCAP) | 85% |
| Oskyddade trafikanter (Euro NCAP) | 69% |
| Säkerhetsassistans (Euro NCAP) | 82% |
| Testår | 2022 |
| Totalt (Euro NCAP) | 5 |
| Vuxenpassagerare (Euro NCAP) | 85% |
| Krockkuddar, fram | Ja |
| Krockkuddar, fram: Förare | Ja |
| Krockkuddar, fram: Passagerare | Ja |
| Krockkuddar, huvud | Ja |
| Krockkuddar, höft | Ja |
| Krockkuddar, knä | Nej |
| Krockkuddar, sida | Ja |
| Urkoppling av krockkudde | Ja |
| Alkolås | Nej |
| Barnlås | Ja |
| Centrallås | Ja |
| Nödsamtal | Ja |
| Stöldalarm | Ja |
| Döda vinkel-varnare | Ja |
| Regnsensor | Ja |
| Trötthetsvarnare | Ja |
| Isofix: Baksätet | Ja |
| Körfilsassistans | Ja |
| Skyltigenkänning | Ja |
| Bromsassistans | Ja |
| Cylindrar | 8 |
| Effekt | 635 hk |
| Elmotor | Nej |
| Motorkonfiguration | V-motor |
| Motornamn | 4.4 V8 MHEV AWD (467 kW) |
| Motorvolym (cc) | 4395 cc |
| Motorvolym (liter) | 4.4 l |
| Vridmoment: min | 750 Nm |
| Bytesintervall: kamrem (Distans) | N/A |
| Bytesintervall: kamrem (Tid) | N/A |
| Acceleration, 0-100 km/h | 3.8 s |
| Topphastighet (km/h) | 290 km/h |
| Bränsleförbrukning: Blandad | N/A |
| Bränsleförbrukning: Landsväg | N/A |
| Bränsleförbrukning: Stad | N/A |
| CO₂, Blandad (NEDC) | N/A |
| CO₂, Blandad (WLTP) | N/A |
| Tankvolym | 90 |
| Utsläppsstandard | Euro 6 |
| Växellåda | Automat |
| Drivhjul | Fyrhjulsdrift, Fyrhjulsdrift |
| Automat | Ja |
| Antal växlar | 8 |
| Lastkapacitet | 765 kg |
| Max släpvagnsvikt, B-körkort | N/A |
| Max släpvagnsvikt, obromsad | N/A |
| Maxvikt på taket | 100 kg |
| Tjänstevikt (EU) | 2485 kg |
| Totalvikt | 3250 kg |
| Axelutrymme, bak | N/A |
| Axelutrymme, fram | N/A |
| Benutrymme, bak | 961 mm |
| Benutrymme, fram | 1024 mm |
| Takhöjd, bak | 982 mm |
| Takhöjd, fram | 998 mm |
| Axelavstånd | 300 cm |
| Däck, bak | 285/35-45 |
| Däck, fram | 285/35-45 |
| Fälgstorlek | N/A |
| Höjd: min | 182 cm |
| Längd: min | 495 cm |
| Utvändig bredd: min | 204 cm |
Uppgifter om bilen som handlaren kompletterat med.