- Hem
- Bilförsäljning
- Verkstad
- Anläggningar
- Äga bil
- Bilkompaniet
- Kontakt och öppettider
Information direkt från Transportstyrelsen och tillverkaren.
| Varumärke | Peugeot |
| Modell | 308 |
| Version | 1.6 THP |
| Modellår | 2013 |
| Tillverkningsår | 2013 |
| Mätarställning | 13400 |
| Växellåda | Manuell |
| Färg | Röd |
| Registreringsnummer | HEU292 |
| Bränslegrupp | Bensin |
| Kaross | Halvkombi |
| Segment | Mellanstor Familjebil |
| Skatt | 756 kr/år |
| Malus | N/A |
| Farthållare | Ja |
| Fjärrstyrd start | Nej |
| Förvärmare | Nej |
| Keyless Entry | Nej |
| Start & Stopp | Nej |
| Bagage uttag | Ja |
| Bluetooth | Nej |
| Bluetooth: Audio | Nej |
| Bluetooth: Telefon | Nej |
| Centerskärm | Ja |
| Centerskärm: Touchscreen | Ja |
| Färddator | Ja |
| Head-up Display (HUD) | Nej |
| Mobilt nätverk: WiFi Hotspot | Nej |
| Totalt antal högtalare | 6 |
| USB | Ja |
| Antal säten totalt | 5 |
| Elstol, förare | Nej |
| Elstol, passagerare | Nej |
| Klädsel | Tyg |
| Säten: Massage | Nej |
| Ventilerade säten | Nej |
| Material | Läder |
| Uppvärmd ratt | Nej |
| Interiörmaterial | Aluminium, Plast |
| Växelspaksmaterial | N/A |
| Bagage, bak: Djup | 807 mm |
| Bagage, bak: Volym | 470 l |
| Lacktyp | Metallic |
| Halvljus | Halogen |
| Helljus | Halogen |
| Helljusassistans | Nej |
| Infällbara speglar | Elektriskt |
| Takreling | Nej |
| Tonade rutor | Nej |
| Fönsterhissar | N/A |
| Anti-låsbromsar (ABS) | Ja |
| Antispinnsystem (TCS) | Ja |
| Automatiskt nödbromssystem (AEB) | Nej |
| Bromsassistans (BA) | Nej |
| Barnpassagerare (Euro NCAP) | 79% |
| Oskyddade trafikanter (Euro NCAP) | 64% |
| Säkerhetsassistans (Euro NCAP) | 81% |
| Testår | 2013 |
| Totalt (Euro NCAP) | 5 |
| Vuxenpassagerare (Euro NCAP) | 92% |
| Krockkuddar, fram | Ja |
| Krockkuddar, fram: Förare | Ja |
| Krockkuddar, fram: Passagerare | Ja |
| Krockkuddar, huvud | Ja |
| Krockkuddar, höft | Ja |
| Krockkuddar, knä | Nej |
| Krockkuddar, sida | Ja |
| Urkoppling av krockkudde | Ja |
| Alkolås | Nej |
| Barnlås | Ja |
| Centrallås | Ja |
| Nödsamtal | Nej |
| Stöldalarm | Nej |
| Döda vinkel-varnare | Nej |
| Regnsensor | Ja |
| Trötthetsvarnare | Nej |
| Isofix: Baksätet | Ja |
| Körfilsassistans | Nej |
| Skyltigenkänning | Nej |
| Bromsassistans | Ja |
| Cylindrar | 4 |
| Effekt | 125 hk |
| Elmotor | Nej |
| Motorkonfiguration | Radmotor |
| Motornamn | 1.6 THP 125 EP6CDT 5FA (92 kW) |
| Motorvolym (cc) | 1598 cc |
| Motorvolym (liter) | 1.6 l |
| Vridmoment: min | 200 Nm |
| Bytesintervall: kamrem (Distans) | N/A |
| Bytesintervall: kamrem (Tid) | N/A |
| Acceleration, 0-100 km/h | 10.4 s |
| Topphastighet (km/h) | 202 km/h |
| Bränsleförbrukning: Blandad | 5.6 l/100km |
| Bränsleförbrukning: Landsväg | 4.4 l/100km |
| Bränsleförbrukning: Stad | 7.7 l/100km |
| CO₂, Blandad (NEDC) | 129 g/km |
| CO₂, Blandad (WLTP) | N/A |
| Tankvolym | 52.5 |
| Utsläppsstandard | Euro 5 |
| Växellåda | Manuell |
| Drivhjul | Framhjulsdrift |
| Automat | Nej |
| Antal växlar | 6 |
| Lastkapacitet | 395 kg |
| Max släpvagnsvikt, B-körkort | N/A |
| Max släpvagnsvikt, obromsad | N/A |
| Maxvikt på taket | 80 kg |
| Tjänstevikt (EU) | 1375 kg |
| Totalvikt | 1770 kg |
| Axelutrymme, bak | 1365 mm |
| Axelutrymme, fram | 1412 mm |
| Benutrymme, bak | 807 mm |
| Benutrymme, fram | 866 mm |
| Takhöjd, bak | 874 mm |
| Takhöjd, fram | 895 mm |
| Axelavstånd | 262 cm |
| Däck, bak | N/A |
| Däck, fram | N/A |
| Fälgstorlek | N/A |
| Höjd: min | 146 cm |
| Längd: min | 425 cm |
| Utvändig bredd: min | 180 cm |
Uppgifter om bilen som handlaren kompletterat med.