- Hem
- Bilförsäljning
- Verkstad
- Anläggningar
- Äga bil
- Bilkompaniet
- Kontakt och öppettider
Information direkt från Transportstyrelsen och tillverkaren.
| Varumärke | Toyota |
| Modell | RAV4 |
| Version | RAV4 Hybrid AWD-i |
| Modellår | 2022 |
| Tillverkningsår | 2022 |
| Mätarställning | 3775 |
| Växellåda | Automat |
| Färg | Grå |
| Registreringsnummer | XYF928 |
| Bränslegrupp | Bensin+El |
| Kaross | SUV |
| Segment | Mellanstor SUV |
| Skatt | 778 kr/år |
| Malus | N/A |
| Farthållare | Ja |
| Fjärrstyrd start | Nej |
| Förvärmare | Nej |
| Keyless Entry | Ja |
| Start & Stopp | Nej |
| Bagage uttag | Nej |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth: Audio | Ja |
| Bluetooth: Telefon | Ja |
| Centerskärm | Ja |
| Centerskärm: Touchscreen | Ja |
| Färddator | Ja |
| Head-up Display (HUD) | Nej |
| Mobilt nätverk: WiFi Hotspot | Nej |
| Totalt antal högtalare | 6 |
| USB | Ja |
| Antal säten totalt | 5 |
| Elstol, förare | Nej |
| Elstol, passagerare | Nej |
| Klädsel | N/A |
| Säten: Massage | Nej |
| Ventilerade säten | Nej |
| Material | Läder |
| Uppvärmd ratt | Ja |
| Interiörmaterial | Plast, Läder, Tyg |
| Växelspaksmaterial | Läder |
| Bagage, bak: Djup | 1090 mm |
| Bagage, bak: Volym | 490 l |
| Lacktyp | N/A |
| Halvljus | LED |
| Helljus | LED |
| Helljusassistans | Nej |
| Infällbara speglar | Elektriskt |
| Takreling | Nej |
| Tonade rutor | Nej |
| Fönsterhissar | N/A |
| Anti-låsbromsar (ABS) | Ja |
| Antispinnsystem (TCS) | Ja |
| Automatiskt nödbromssystem (AEB) | Ja |
| Bromsassistans (BA) | Ja |
| Barnpassagerare (Euro NCAP) | 87% |
| Oskyddade trafikanter (Euro NCAP) | 85% |
| Säkerhetsassistans (Euro NCAP) | 77% |
| Testår | 2019 |
| Totalt (Euro NCAP) | 5 |
| Vuxenpassagerare (Euro NCAP) | 93% |
| Krockkuddar, fram | Ja |
| Krockkuddar, fram: Förare | Ja |
| Krockkuddar, fram: Passagerare | Ja |
| Krockkuddar, huvud | Ja |
| Krockkuddar, höft | Ja |
| Krockkuddar, knä | Ja |
| Krockkuddar, sida | Ja |
| Urkoppling av krockkudde | Ja |
| Alkolås | Nej |
| Barnlås | Ja |
| Centrallås | Ja |
| Nödsamtal | Nej |
| Stöldalarm | Nej |
| Döda vinkel-varnare | Nej |
| Regnsensor | Ja |
| Trötthetsvarnare | Ja |
| Isofix: Baksätet | Ja |
| Körfilsassistans | Ja |
| Skyltigenkänning | Ja |
| Bromsassistans | Ja |
| Cylindrar | 4 |
| Effekt | 222 hk |
| Elmotor | Ja |
| Motorkonfiguration | Radmotor |
| Motornamn | 2.5 VVT-iE A25A-FXS + 1.6 kWh 3NM + 4NM AWD (163 kW) |
| Motorvolym (cc) | 2487 cc |
| Motorvolym (liter) | 2.5 l |
| Vridmoment: min | 221 Nm |
| Bytesintervall: kamrem (Distans) | N/A |
| Bytesintervall: kamrem (Tid) | N/A |
| Acceleration, 0-100 km/h | 8.1 s |
| Topphastighet (km/h) | 180 km/h |
| Bränsleförbrukning: Blandad | 4.4 l/100km |
| Bränsleförbrukning: Landsväg | 4.3 l/100km |
| Bränsleförbrukning: Stad | 4.8 l/100km |
| CO₂, Blandad (NEDC) | 100 g/km |
| CO₂, Blandad (WLTP) | N/A |
| Tankvolym | 55 |
| Utsläppsstandard | Euro 6 |
| Växellåda | Automat |
| Drivhjul | Fyrhjulsdrift |
| Automat | Ja |
| Antal växlar | N/A |
| Lastkapacitet | 360 kg |
| Max släpvagnsvikt, B-körkort | N/A |
| Max släpvagnsvikt, obromsad | N/A |
| Maxvikt på taket | 70 kg |
| Tjänstevikt (EU) | 1795 kg |
| Totalvikt | 2185 kg |
| Axelutrymme, bak | 1433 mm |
| Axelutrymme, fram | 1468 mm |
| Benutrymme, bak | 960 mm |
| Benutrymme, fram | 1041 mm |
| Takhöjd, bak | 1003 mm |
| Takhöjd, fram | 958 mm |
| Axelavstånd | 269 cm |
| Däck, bak | 225-235/55-65 |
| Däck, fram | 225-235/55-65 |
| Fälgstorlek | 18 tum |
| Höjd: min | 169 cm |
| Längd: min | 460 cm |
| Utvändig bredd: min | 186 cm |
Uppgifter om bilen som handlaren kompletterat med.