- Hem
- Bilförsäljning
- Verkstad
- Anläggningar
- Äga bil
- Bilkompaniet
- Kontakt och öppettider
Information direkt från Transportstyrelsen och tillverkaren.
| Varumärke | Kia |
| Modell | EV4 |
| Version | EV4 Long Range Fastback |
| Modellår | 2026 |
| Tillverkningsår | 2025 |
| Mätarställning | 620 |
| Växellåda | Automat |
| Färg | Grön |
| Registreringsnummer | YSG43D |
| Bränslegrupp | El |
| Kaross | Sedan |
| Segment | Mellanstor Familjebil |
| Skatt | 360 kr/år |
| Malus | N/A |
| Farthållare | Ja |
| Fjärrstyrd start | Nej |
| Förvärmare | Ja |
| Keyless Entry | Nej |
| Start & Stopp | Nej |
| Bagage uttag | Nej |
| Bluetooth | Nej |
| Bluetooth: Audio | Nej |
| Bluetooth: Telefon | Nej |
| Centerskärm | Ja |
| Centerskärm: Touchscreen | Ja |
| Färddator | Nej |
| Head-up Display (HUD) | Nej |
| Mobilt nätverk: WiFi Hotspot | Nej |
| Totalt antal högtalare | N/A |
| USB | Ja |
| Antal säten totalt | 5 |
| Elstol, förare | Ja |
| Elstol, passagerare | Ja |
| Klädsel | Tyg, Konstläder |
| Säten: Massage | Nej |
| Ventilerade säten | Nej |
| Material | Konstläder |
| Uppvärmd ratt | Ja |
| Interiörmaterial | Konstläder |
| Växelspaksmaterial | N/A |
| Bagage, bak: Djup | N/A |
| Bagage, bak: Volym | 490 l |
| Lacktyp | N/A |
| Halvljus | N/A |
| Helljus | N/A |
| Helljusassistans | Nej |
| Infällbara speglar | Elektriskt |
| Takreling | Nej |
| Tonade rutor | Ja |
| Fönsterhissar | N/A |
| Anti-låsbromsar (ABS) | Ja |
| Antispinnsystem (TCS) | Nej |
| Automatiskt nödbromssystem (AEB) | Nej |
| Bromsassistans (BA) | Ja |
| Barnpassagerare (Euro NCAP) | 85% |
| Oskyddade trafikanter (Euro NCAP) | 77% |
| Säkerhetsassistans (Euro NCAP) | 78% |
| Testår | 2025 |
| Totalt (Euro NCAP) | 5 |
| Vuxenpassagerare (Euro NCAP) | 84% |
| Krockkuddar, fram | Ja |
| Krockkuddar, fram: Förare | Ja |
| Krockkuddar, fram: Passagerare | Ja |
| Krockkuddar, huvud | Ja |
| Krockkuddar, höft | Ja |
| Krockkuddar, knä | Nej |
| Krockkuddar, sida | Ja |
| Urkoppling av krockkudde | Ja |
| Alkolås | Nej |
| Barnlås | Ja |
| Centrallås | Ja |
| Nödsamtal | Ja |
| Stöldalarm | Nej |
| Döda vinkel-varnare | Ja |
| Regnsensor | Ja |
| Trötthetsvarnare | Ja |
| Isofix: Baksätet | Ja |
| Körfilsassistans | Ja |
| Skyltigenkänning | Ja |
| Bromsassistans | Nej |
| Cylindrar | N/A |
| Effekt | 204 hk |
| Elmotor | Ja |
| Motorkonfiguration | N/A |
| Motornamn | 81.4 kWh EM16 (150 kW) |
| Motorvolym (cc) | N/A |
| Motorvolym (liter) | N/A |
| Vridmoment: min | 283 Nm |
| Bytesintervall: kamrem (Distans) | N/A |
| Bytesintervall: kamrem (Tid) | N/A |
| Acceleration, 0-100 km/h | 7.7 s |
| Topphastighet (km/h) | 170 km/h |
| Bränsleförbrukning: Blandad | 0 l/100km |
| Bränsleförbrukning: Landsväg | N/A |
| Bränsleförbrukning: Stad | N/A |
| CO₂, Blandad (NEDC) | 0 g/km |
| CO₂, Blandad (WLTP) | N/A |
| Utsläppsstandard | N/A |
| Växellåda | Automat |
| Drivhjul | Framhjulsdrift |
| Automat | Ja |
| Antal växlar | N/A |
| Lastkapacitet | 441 kg |
| Max släpvagnsvikt, B-körkort | N/A |
| Max släpvagnsvikt, obromsad | N/A |
| Maxvikt på taket | 80 kg |
| Tjänstevikt (EU) | 1900 kg |
| Totalvikt | 2355 kg |
| Axelutrymme, bak | 1412 mm |
| Axelutrymme, fram | 1445 mm |
| Benutrymme, bak | 970 mm |
| Benutrymme, fram | 1154 mm |
| Takhöjd, bak | N/A |
| Takhöjd, fram | N/A |
| Axelavstånd | 282 cm |
| Däck, bak | 215-216/50-60 |
| Däck, fram | 215-216/50-60 |
| Fälgstorlek | 19 tum |
| Höjd: min | 148 cm |
| Längd: min | 473 cm |
| Utvändig bredd: min | 186 cm |
Uppgifter om bilen som handlaren kompletterat med.