- Hem
- Bilförsäljning
- Verkstad
- Anläggningar
- Äga bil
- Bilkompaniet
- Kontakt och öppettider
Information direkt från Transportstyrelsen och tillverkaren.
| Varumärke | Kia |
| Modell | EV9 |
| Version | EV9 AWD |
| Modellår | 2024 |
| Tillverkningsår | 2024 |
| Mätarställning | 2995 |
| Växellåda | Automat |
| Färg | Grå |
| Registreringsnummer | YJR42T |
| Bränslegrupp | El |
| Kaross | SUV |
| Segment | Stor SUV |
| Skatt | 360 kr/år |
| Malus | N/A |
| Farthållare | Ja |
| Fjärrstyrd start | Nej |
| Förvärmare | Ja |
| Keyless Entry | Ja |
| Start & Stopp | Nej |
| Bagage uttag | Nej |
| Bluetooth | Nej |
| Bluetooth: Audio | Nej |
| Bluetooth: Telefon | Nej |
| Centerskärm | Ja |
| Centerskärm: Touchscreen | Nej |
| Färddator | Nej |
| Head-up Display (HUD) | Ja |
| Mobilt nätverk: WiFi Hotspot | Nej |
| Totalt antal högtalare | N/A |
| USB | Nej |
| Antal säten totalt | 6 |
| Elstol, förare | Ja |
| Elstol, passagerare | Nej |
| Klädsel | N/A |
| Säten: Massage | Nej |
| Ventilerade säten | Ja |
| Material | N/A |
| Uppvärmd ratt | Ja |
| Interiörmaterial | N/A |
| Växelspaksmaterial | N/A |
| Bagage, bak: Djup | 1400 mm |
| Bagage, bak: Volym | 333 l |
| Lacktyp | N/A |
| Halvljus | N/A |
| Helljus | N/A |
| Helljusassistans | Nej |
| Infällbara speglar | Elektriskt |
| Takreling | Ja |
| Tonade rutor | Ja |
| Fönsterhissar | N/A |
| Anti-låsbromsar (ABS) | Ja |
| Antispinnsystem (TCS) | Ja |
| Automatiskt nödbromssystem (AEB) | Nej |
| Bromsassistans (BA) | Ja |
| Barnpassagerare (Euro NCAP) | 88% |
| Oskyddade trafikanter (Euro NCAP) | 76% |
| Säkerhetsassistans (Euro NCAP) | 83% |
| Testår | 2023 |
| Totalt (Euro NCAP) | 5 |
| Vuxenpassagerare (Euro NCAP) | 84% |
| Krockkuddar, fram | Ja |
| Krockkuddar, fram: Förare | Ja |
| Krockkuddar, fram: Passagerare | Ja |
| Krockkuddar, huvud | Ja |
| Krockkuddar, höft | Ja |
| Krockkuddar, knä | Nej |
| Krockkuddar, sida | Ja |
| Urkoppling av krockkudde | Ja |
| Alkolås | Nej |
| Barnlås | Ja |
| Centrallås | Nej |
| Nödsamtal | Ja |
| Stöldalarm | Nej |
| Döda vinkel-varnare | Ja |
| Regnsensor | Nej |
| Trötthetsvarnare | Nej |
| Isofix: Baksätet | Ja |
| Körfilsassistans | Ja |
| Skyltigenkänning | Nej |
| Bromsassistans | Ja |
| Cylindrar | N/A |
| Effekt | 385 hk |
| Elmotor | Ja |
| Motorkonfiguration | N/A |
| Motornamn | 99.8 kWh EM16 + EM18 AWD (283 kW) |
| Motorvolym (cc) | N/A |
| Motorvolym (liter) | N/A |
| Vridmoment: min | 600 Nm |
| Bytesintervall: kamrem (Distans) | N/A |
| Bytesintervall: kamrem (Tid) | N/A |
| Acceleration, 0-100 km/h | 6 s |
| Topphastighet (km/h) | 200 km/h |
| Bränsleförbrukning: Blandad | N/A |
| Bränsleförbrukning: Landsväg | N/A |
| Bränsleförbrukning: Stad | N/A |
| CO₂, Blandad (NEDC) | N/A |
| CO₂, Blandad (WLTP) | N/A |
| Utsläppsstandard | N/A |
| Växellåda | Automat |
| Drivhjul | Fyrhjulsdrift |
| Automat | Ja |
| Antal växlar | N/A |
| Lastkapacitet | 565 kg |
| Max släpvagnsvikt, B-körkort | N/A |
| Max släpvagnsvikt, obromsad | N/A |
| Maxvikt på taket | 65 kg |
| Tjänstevikt (EU) | 2625 kg |
| Totalvikt | 3190 kg |
| Axelutrymme, bak | 1525 mm |
| Axelutrymme, fram | 1564 mm |
| Benutrymme, bak | 1086 mm |
| Benutrymme, fram | 1052 mm |
| Takhöjd, bak | 985 mm |
| Takhöjd, fram | 1005 mm |
| Axelavstånd | 310 cm |
| Däck, bak | 255-285/45-60 |
| Däck, fram | 255-285/45-60 |
| Fälgstorlek | 21 tum |
| Höjd: min | 178 cm |
| Längd: min | 502 cm |
| Utvändig bredd: min | 198 cm |
Uppgifter om bilen som handlaren kompletterat med.