- Hem
- Bilförsäljning
- Verkstad
- Anläggningar
- Äga bil
- Bilkompaniet
- Kontakt och öppettider
Information direkt från Transportstyrelsen och tillverkaren.
| Varumärke | Kia |
| Modell | Picanto |
| Version | 1.0 GDI |
| Modellår | 2026 |
| Tillverkningsår | 2025 |
| Växellåda | Automat |
| Färg | Grön |
| Registreringsnummer | WTN37J |
| Bränslegrupp | Bensin |
| Kaross | Halvkombi |
| Segment | Småbil |
| Skatt | 690 kr/år |
| Malus | 5842 kr/år |
| Farthållare | Ja |
| Fjärrstyrd start | Nej |
| Förvärmare | Nej |
| Keyless Entry | Nej |
| Start & Stopp | Ja |
| Bagage uttag | Nej |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth: Audio | Ja |
| Bluetooth: Telefon | Ja |
| Centerskärm | Ja |
| Centerskärm: Touchscreen | Ja |
| Färddator | Ja |
| Head-up Display (HUD) | Nej |
| Mobilt nätverk: WiFi Hotspot | Nej |
| Totalt antal högtalare | 4 |
| USB | Ja |
| Antal säten totalt | 4 |
| Elstol, förare | Nej |
| Elstol, passagerare | Nej |
| Klädsel | Tyg |
| Säten: Massage | Nej |
| Ventilerade säten | Nej |
| Material | Läder |
| Uppvärmd ratt | Ja |
| Interiörmaterial | Plast |
| Växelspaksmaterial | Konstläder |
| Bagage, bak: Djup | N/A |
| Bagage, bak: Volym | 255 l |
| Lacktyp | N/A |
| Halvljus | N/A |
| Helljus | N/A |
| Helljusassistans | Nej |
| Infällbara speglar | Elektriskt |
| Takreling | Nej |
| Tonade rutor | Ja |
| Fönsterhissar | N/A |
| Anti-låsbromsar (ABS) | Ja |
| Antispinnsystem (TCS) | Ja |
| Automatiskt nödbromssystem (AEB) | Ja |
| Bromsassistans (BA) | Ja |
| Barnpassagerare (Euro NCAP) | N/A |
| Oskyddade trafikanter (Euro NCAP) | N/A |
| Säkerhetsassistans (Euro NCAP) | N/A |
| Testår | N/A |
| Totalt (Euro NCAP) | N/A |
| Vuxenpassagerare (Euro NCAP) | N/A |
| Krockkuddar, fram | Ja |
| Krockkuddar, fram: Förare | Ja |
| Krockkuddar, fram: Passagerare | Ja |
| Krockkuddar, huvud | Nej |
| Krockkuddar, höft | Nej |
| Krockkuddar, knä | Ja |
| Krockkuddar, sida | Ja |
| Urkoppling av krockkudde | Ja |
| Alkolås | Nej |
| Barnlås | Nej |
| Centrallås | Ja |
| Nödsamtal | Nej |
| Stöldalarm | Ja |
| Döda vinkel-varnare | Ja |
| Regnsensor | Nej |
| Trötthetsvarnare | Nej |
| Isofix: Baksätet | Ja |
| Körfilsassistans | Ja |
| Skyltigenkänning | Nej |
| Bromsassistans | Ja |
| Cylindrar | 3 |
| Effekt | 68 hk |
| Elmotor | Nej |
| Motorkonfiguration | Radmotor |
| Motornamn | 1.0 GDI (50 kW) |
| Motorvolym (cc) | 998 cc |
| Motorvolym (liter) | 1 l |
| Vridmoment: min | 96 Nm |
| Bytesintervall: kamrem (Distans) | N/A |
| Bytesintervall: kamrem (Tid) | N/A |
| Acceleration, 0-100 km/h | 17.2 s |
| Topphastighet (km/h) | 160 km/h |
| Bränsleförbrukning: Blandad | N/A |
| Bränsleförbrukning: Landsväg | N/A |
| Bränsleförbrukning: Stad | N/A |
| CO₂, Blandad (NEDC) | N/A |
| CO₂, Blandad (WLTP) | N/A |
| Tankvolym | 35 |
| Utsläppsstandard | Euro 6, Euro 7 |
| Växellåda | Automat |
| Drivhjul | Framhjulsdrift |
| Automat | Ja |
| Antal växlar | N/A |
| Lastkapacitet | 362 kg |
| Max släpvagnsvikt, B-körkort | N/A |
| Max släpvagnsvikt, obromsad | N/A |
| Maxvikt på taket | 60 kg |
| Tjänstevikt (EU) | 1021 kg |
| Totalvikt | 1380 kg |
| Axelutrymme, bak | 1280 mm |
| Axelutrymme, fram | 1300 mm |
| Benutrymme, bak | 820 mm |
| Benutrymme, fram | 1085 mm |
| Takhöjd, bak | 960 mm |
| Takhöjd, fram | 1005 mm |
| Axelavstånd | 240 cm |
| Däck, bak | 155-195/45-80 |
| Däck, fram | 155-195/45-80 |
| Fälgstorlek | 14 tum |
| Höjd: min | 149 cm |
| Längd: min | 360 cm |
| Utvändig bredd: min | 160 cm |
Uppgifter om bilen som handlaren kompletterat med.