- Hem
- Bilförsäljning
- Verkstad
- Anläggningar
- Äga bil
- Bilkompaniet
- Kontakt och öppettider
Information direkt från Transportstyrelsen och tillverkaren.
| Varumärke | Peugeot |
| Modell | 308 |
| Version | 308 Plug-In Hybrid 225 |
| Modellår | 2022 |
| Tillverkningsår | 2022 |
| Mätarställning | 3464 |
| Växellåda | Automat |
| Färg | Grön |
| Registreringsnummer | LGK11A |
| Bränslegrupp | Laddhybrid |
| Kaross | Halvkombi |
| Segment | Mellanstor Familjebil |
| Skatt | 360 kr/år |
| Malus | N/A |
| Farthållare | Ja |
| Fjärrstyrd start | Nej |
| Förvärmare | Nej |
| Keyless Entry | Ja |
| Start & Stopp | Nej |
| Bagage uttag | Nej |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth: Audio | Ja |
| Bluetooth: Telefon | Ja |
| Centerskärm | Ja |
| Centerskärm: Touchscreen | Ja |
| Färddator | Ja |
| Head-up Display (HUD) | Nej |
| Mobilt nätverk: WiFi Hotspot | Nej |
| Totalt antal högtalare | 5 |
| USB | Ja |
| Antal säten totalt | 5 |
| Elstol, förare | Ja |
| Elstol, passagerare | Nej |
| Klädsel | Alcantara |
| Säten: Massage | Ja |
| Ventilerade säten | Nej |
| Material | Läder |
| Uppvärmd ratt | Ja |
| Interiörmaterial | Plast |
| Växelspaksmaterial | Läder |
| Bagage, bak: Djup | 770 mm |
| Bagage, bak: Volym | 412 l |
| Lacktyp | Metallic |
| Halvljus | LED |
| Helljus | LED |
| Helljusassistans | Nej |
| Infällbara speglar | Elektriskt |
| Takreling | Nej |
| Tonade rutor | Ja |
| Fönsterhissar | N/A |
| Anti-låsbromsar (ABS) | Ja |
| Antispinnsystem (TCS) | Ja |
| Automatiskt nödbromssystem (AEB) | Ja |
| Bromsassistans (BA) | Ja |
| Barnpassagerare (Euro NCAP) | N/A |
| Oskyddade trafikanter (Euro NCAP) | N/A |
| Säkerhetsassistans (Euro NCAP) | N/A |
| Testår | N/A |
| Totalt (Euro NCAP) | N/A |
| Vuxenpassagerare (Euro NCAP) | N/A |
| Krockkuddar, fram | Ja |
| Krockkuddar, fram: Förare | Ja |
| Krockkuddar, fram: Passagerare | Ja |
| Krockkuddar, huvud | Ja |
| Krockkuddar, höft | Nej |
| Krockkuddar, knä | Nej |
| Krockkuddar, sida | Ja |
| Urkoppling av krockkudde | Ja |
| Alkolås | Nej |
| Barnlås | Ja |
| Centrallås | Ja |
| Nödsamtal | Nej |
| Stöldalarm | Ja |
| Döda vinkel-varnare | Ja |
| Regnsensor | Ja |
| Trötthetsvarnare | Ja |
| Isofix: Baksätet | Ja |
| Körfilsassistans | Ja |
| Skyltigenkänning | Ja |
| Bromsassistans | Ja |
| Cylindrar | 4 |
| Effekt | 224 hk |
| Elmotor | Ja |
| Motorkonfiguration | Radmotor |
| Motornamn | 1.6 EP6FADTXHPD DGY + 12.4 kWh (165 kW) |
| Motorvolym (cc) | 1598 cc |
| Motorvolym (liter) | 1.6 l |
| Vridmoment: min | 360 Nm |
| Bytesintervall: kamrem (Distans) | N/A |
| Bytesintervall: kamrem (Tid) | N/A |
| Acceleration, 0-100 km/h | 7.5 s |
| Topphastighet (km/h) | 235 km/h |
| Bränsleförbrukning: Blandad | 1.3 l/100km |
| Bränsleförbrukning: Landsväg | N/A |
| Bränsleförbrukning: Stad | N/A |
| CO₂, Blandad (NEDC) | 30 g/km |
| CO₂, Blandad (WLTP) | N/A |
| Tankvolym | 40 |
| Utsläppsstandard | Euro 6 |
| Växellåda | Automat |
| Drivhjul | Framhjulsdrift |
| Automat | Ja |
| Antal växlar | 8 |
| Lastkapacitet | 345 kg |
| Max släpvagnsvikt, B-körkort | N/A |
| Max släpvagnsvikt, obromsad | N/A |
| Maxvikt på taket | 85 kg |
| Tjänstevikt (EU) | 1708 kg |
| Totalvikt | 2120 kg |
| Axelutrymme, bak | 1367 mm |
| Axelutrymme, fram | 1428 mm |
| Benutrymme, bak | 857 mm |
| Benutrymme, fram | 886 mm |
| Takhöjd, bak | 866 mm |
| Takhöjd, fram | 891 mm |
| Axelavstånd | 267 cm |
| Däck, bak | 205-225/40-60 |
| Däck, fram | 205-225/40-60 |
| Fälgstorlek | 17 tum |
| Höjd: min | 144 cm |
| Längd: min | 436 cm |
| Utvändig bredd: min | 185 cm |
Uppgifter om bilen som handlaren kompletterat med.