- Hem
- Bilförsäljning
- Verkstad
- Anläggningar
- Äga bil
- Bilkompaniet
- Kontakt och öppettider
Information direkt från Transportstyrelsen och tillverkaren.
| Varumärke | Volvo |
| Modell | V50 |
| Version | D2 |
| Modellår | 2012 |
| Tillverkningsår | 2012 |
| Mätarställning | 19026 |
| Växellåda | Manuell |
| Färg | Grå |
| Registreringsnummer | PXO560 |
| Bränslegrupp | Diesel |
| Kaross | Kombi |
| Segment | Mellanstor Familjebil |
| Skatt | 1259 kr/år |
| Malus | N/A |
| Farthållare | Ja |
| Fjärrstyrd start | Nej |
| Förvärmare | Ja |
| Keyless Entry | Nej |
| Start & Stopp | Nej |
| Bagage uttag | Nej |
| Bluetooth | Nej |
| Bluetooth: Audio | Nej |
| Bluetooth: Telefon | Nej |
| Centerskärm | Nej |
| Centerskärm: Touchscreen | Nej |
| Färddator | Ja |
| Head-up Display (HUD) | Nej |
| Mobilt nätverk: WiFi Hotspot | Nej |
| Totalt antal högtalare | 4 |
| USB | Nej |
| Antal säten totalt | 5 |
| Elstol, förare | Nej |
| Elstol, passagerare | Nej |
| Klädsel | N/A |
| Säten: Massage | Nej |
| Ventilerade säten | Nej |
| Material | Läder, Aluminium |
| Uppvärmd ratt | Nej |
| Interiörmaterial | Plast, Tyg |
| Växelspaksmaterial | Aluminium |
| Bagage, bak: Djup | 888 mm |
| Bagage, bak: Volym | 417 l |
| Lacktyp | Metallic |
| Halvljus | Halogen |
| Helljus | Halogen |
| Helljusassistans | Nej |
| Infällbara speglar | Elektriskt |
| Takreling | Ja |
| Tonade rutor | Ja |
| Fönsterhissar | N/A |
| Anti-låsbromsar (ABS) | Ja |
| Antispinnsystem (TCS) | Ja |
| Automatiskt nödbromssystem (AEB) | Nej |
| Bromsassistans (BA) | Nej |
| Barnpassagerare (Euro NCAP) | N/A |
| Oskyddade trafikanter (Euro NCAP) | N/A |
| Säkerhetsassistans (Euro NCAP) | N/A |
| Testår | N/A |
| Totalt (Euro NCAP) | N/A |
| Vuxenpassagerare (Euro NCAP) | N/A |
| Krockkuddar, fram | Ja |
| Krockkuddar, fram: Förare | Ja |
| Krockkuddar, fram: Passagerare | Ja |
| Krockkuddar, huvud | Ja |
| Krockkuddar, höft | Nej |
| Krockkuddar, knä | Nej |
| Krockkuddar, sida | Ja |
| Urkoppling av krockkudde | Ja |
| Alkolås | Nej |
| Barnlås | Ja |
| Centrallås | Ja |
| Nödsamtal | Nej |
| Stöldalarm | Ja |
| Döda vinkel-varnare | Nej |
| Regnsensor | Nej |
| Trötthetsvarnare | Nej |
| Isofix: Baksätet | Ja |
| Körfilsassistans | Nej |
| Skyltigenkänning | Nej |
| Bromsassistans | Ja |
| Cylindrar | 4 |
| Effekt | 115 hk |
| Elmotor | Nej |
| Motorkonfiguration | Radmotor |
| Motornamn | 1.6 D2 D4162T (84 kW) |
| Motorvolym (cc) | 1560 cc |
| Motorvolym (liter) | 1.6 l |
| Vridmoment: min | 270 Nm |
| Bytesintervall: kamrem (Distans) | 140000 km |
| Bytesintervall: kamrem (Tid) | 10 år |
| Acceleration, 0-100 km/h | 11.4 s |
| Topphastighet (km/h) | 195 km/h |
| Bränsleförbrukning: Blandad | 4.3 l/100km |
| Bränsleförbrukning: Landsväg | 3.8 l/100km |
| Bränsleförbrukning: Stad | 5.2 l/100km |
| CO₂, Blandad (NEDC) | 114 g/km |
| CO₂, Blandad (WLTP) | N/A |
| Tankvolym | 55 |
| Utsläppsstandard | Euro 5 |
| Växellåda | Manuell |
| Drivhjul | Framhjulsdrift |
| Automat | Nej |
| Antal växlar | 6 |
| Lastkapacitet | 620 kg |
| Max släpvagnsvikt, B-körkort | N/A |
| Max släpvagnsvikt, obromsad | N/A |
| Maxvikt på taket | 75 kg |
| Tjänstevikt (EU) | 1359 kg |
| Totalvikt | 1900 kg |
| Axelutrymme, bak | 1374 mm |
| Axelutrymme, fram | 1402 mm |
| Benutrymme, bak | 974 mm |
| Benutrymme, fram | 1057 mm |
| Takhöjd, bak | 968 mm |
| Takhöjd, fram | 988 mm |
| Axelavstånd | 264 cm |
| Däck, bak | 195-215/45-65 |
| Däck, fram | 195-215/45-65 |
| Fälgstorlek | 15 tum |
| Höjd: min | 146 cm |
| Längd: min | 452 cm |
| Utvändig bredd: min | 177 cm |
Uppgifter om bilen som handlaren kompletterat med.